Programy do organizacji pracy w salonach i rezerwacji wizyt – co dają i kiedy warto zacząć z nich korzystać

Tagi

Od jakiegoś czasu wzrasta popularność programów do prowadzenia salonów kosmetycznych. Czy skoro nasze usługi dobrze działają i funkcjonujemy bez narzędzi wymyślonych przez programistów, z których zdecydowana większość nigdy nie przestąpiła progu gabinetu kosmetycznego,to czy warto coś zmieniać? Czy należy ulepszać coś co działa i jeszcze wydawać pieniądze? Okazuje się jednak, że takie programy mogą pomóc nawet początkującym, młodym manikiurzystkom, które z powodzeniem korzystają z elektronicznych kalendarzy.Ułatwiają one pracę i skutecznie rozwijają bazę klientów. Nawet jeśli nie masz własnego salonu, a może właśnie wtedy szczególnie, wirtualna recepcja stanowi skuteczny sposób na otwarcie się na klienta i sprawną obsługę.Łatwe wejście w świat elektronicznego kalendarza to czasem kwestia funkcjonowania ze smartfonem w ręku od dzieciństwa i zarządzania światem z poziomu małego ekranu dotykowego, a czasem konieczność przełamania się i pokonania naszej naturalnej obawy przed nieznanym.

Na początku korzystasz za darmo

Najpopularniejsze, wiodące systemy mogą stanowić obciążenie dla budżetu rozwijającej się stylistki. Oferują one najczęściej tydzień lub dwa darmowego korzystania, a kontynuacja to wydatek od ok. 80 -100zł miesięcznie. Wystarczy jednak poszukać chwilę w internecie a odnajdziemy programy,które są mniej popularne i o nieco okrojonych funkcjach, ale za to darmowe.  Oferują one przede wszystkim funkcję darmowego kalendarza, który można udostępnić klientom do zapisów. W połączeniu z  własnym kontem na Facebooku lub/i Instagramie może on stanowić skuteczne źródło nowych klientów. Jak wybrać taki system? Najlepiej porównać oferty i wybrać kalendarz najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Przykładem takiej darmowej usługi dla salonu kosmetycznego jest np. ze Smart Start od reservisu.  Z czasem, kiedy przychody i potrzeby rosną można dokupić usługi lub zmienić system na bardziej rozbudowany.

Najważniejsze korzyści

Najbardziej oczywistą korzyścią jest udostępnienie możliwości zapisu klientom przez internet, kiedy przypomną sobie, że mają taką potrzebę. Jest jednak kilka innych zalet które należy sobie uświadomić.

– Mamy dostęp do naszego kalendarza wszędzie tam gdzie jest zasięg internetu. Kalendarze pracują w chmurze, co oznacza, że nawet jeśli popsuje się komputer, zgubimy lub uszkodzimy telefon to wszystko nadal będzie bezpieczne i dla nas dostępne z dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową.

– Kalendarz jest zawsze uporządkowany i estetyczny, aktualizuje się na bieżąco i jest dostępny dla tych, którym chcemy go udostępnić.

– Szereg dodatkowych funkcji ułatwia organizację pracy w salonie, takich jak: blokowanie terminów urlopowych, możliwość odwołania wizyt w razie sytuacji awaryjnych, możliwość ustawiania zastępstw, prowadzenie magazynów, naliczanie pracownikom prowizji.

– systemy pozwalają również łatwo ocenić obłożenie salonu i oszacować jego zyski.

Jak wybrać?

Należy zacząć od wyszukania i założenia kont u kilku dostawców i dosłownie pobawienia się systemami, sprawdzenia co oferują, czy łatwo się w nich odnajdujemy, czy układ nam pasuje, czy system zwyczajnie nam się podoba. Jest to dość proste zadanie szczególnie, że początkowa faza korzystania jest darmowa.

Następnie określamy funkcje i zalety, które są dla nas ważne i odrzucamy systemy, które ich nie zapewniają. Funkcje, które mogą okazać się najbardziej istotne to:

– wysyłanie powiadomień SMS-em do klientów

– wysyłanie powiadomień do właściciela salonu,

– możliwość prowadzenia rejestracji czasu pracy i rozliczania prowizji pracowników

– możliwość nakładania wizyty na wizytę

– zgodność z RODO

– częstotliwość wykonywania przez dostawcę kopii zapasowych

– szkolenia z systemu

– pomoc we wprowadzeniu i ustawieniu funkcji systemu

– możliwość wysyłania maili

– możliwość wprowadzenia programu lojalnościowego

– cena.

Jeśli mamy już nasz typ, wtedy przechodzimy do fazy wdrożenia. Wyznaczamy datę do której prowadzimy rezerwacje w stary sposób i w nowym systemie zaznaczamy czas do tej daty jako zarezerwowany. Następnie wprowadzamy wizyty od tego dnia do nowego systemu, a w starym zeszycie zaznaczamy wszystko po tym terminie jako zarezerwowane i dopisujemy tam tylko wizyty które powinny się odbyć przed wyznaczonym dniem zmiany. Wygodnie jest wybrać taki termin, po którym nie ma wielu terminów do przenoszenia.

Większość firm oferuje szkolenie wprowadzające – warto z niego skorzystać lub zapoznać się z instrukcją wprowadzenia, by prawidłowo dostosować system do potrzeb. Pominięcie tego etapu może nas potem kosztować sporo zamieszania bądź dodatkowej pracy.

Ważne!

Na początek, jeśli mamy wątpliwości, a zdecydowaliśmy się na wersję płatną, możemy wykupić dostęp na okres jednego miesiąca i nie podpisywać długoterminowej umowy, której rozwiązanie może okazać się problematyczne. Jest to rozwiązanie droższe ale bezpieczniejsze.

Program do obsługi salonu kosmetycznego porządkuje pracę na wiele sposobów i rozwiązuje kilka istotnych uciążliwości. Warto pokonać nieufność przed nowym i sprawdzić jak by zadziałał w naszymsalonie. Kosztuje to na początku trochę wysiłku i kilka godzin spędzonych przed komputerem, ale większość salonów decydujących się na system, nie wraca już do starych nawyków.

Poprzedni

Zanzibar – raj na ziemi. W sam raz na ślubną sesję!

Niezwykłe właściwości oleju kokosowego. Na paznokcie i nie tylko!

Następny

Dodaj komentarz