Jak wzmocnić paznokcie i przyspieszyć ich wzrost?

Tagi

Nieprawidłowa pielęgnacja to jeden z czynników, które szkodzą paznokciom. Zmiany na płytce paznokcia mogą być też symptomem choroby, np. cukrzycy. Czego unikać i jak pielęgnować paznokcie, aby były piękne i twarde?

Czy wiesz, że…?

Paznokcie to wytwór naskórka. Ich głównym składnikiem jest keratyna a ich skład chemiczny jest podobny do składu włosa. Paznokcie u rąk rosną dwa razy szybciej niż u stóp. Po upływie jednej doby paznokcie u dłoni mogą być dłuższe o 0,15 mm. Szybciej rosną one w ciągu dnia niż nocą.

Odżywki wzmacniające

Jedną z metod pielęgnacji paznokci jest stosowanie odżywek wzmacniających, np. marki Eveline. Są one powszechnie dostępne w drogeriach internetowych takich jak superkoszyk.pl. Zaletą odżywek jest wnikanie w strukturę paznokcia i uszczelnienie osłabionej płytki. Dzięki regularnej aplikacji odżywek paznokcie stają się odporniejsze na uszkodzenia, elastyczne i lśniące.

Piłowanie paznokci wpływa na ich strukturę

Duży wpływ na kondycję paznokci ma ich piłowanie. Zarówno sam sprzęt, jak i technika piłowania przekładają się na stan płytki. Błędem jest stosowanie metalowych pilników, które szarpią płytkę i powodują rozdwajanie się jej warstw. Bezpieczniejszą alternatywą jest używanie drobnoziarnistych pilniczków papierowych. Podczas piłowania paznokci najczęściej wykonujemy ruch w dwie strony. Jest to metoda niepoprawna, która rozwarstwia płytkę i powoduje jej kruszenie. Kosmetolodzy zalecają piłowanie w jedną stronę. W ten sposób zachowamy płytkę w całości.

Kremowanie dłoni też ma znaczenie

Tak jak zapewniamy odżywienie włosom, poprzez nakładanie wzmacniających odżywek, tak też należy zadbać o paznokcie. Podczas kremowania dłoni, krem warto wmasować także w paznokcie. Nawilżenie i natłuszczenie paznokci zapobiegnie ich przesuszeniu i łamaniu. Masaż macierzy paznokcia – warstwy skórnej znajdującej się u nasady paznokcia – będzie też wpływał na szybszy wzrost paznokci.

Wygląd paznokci a zdrowie

Różnego kształtu białe plamki i odbarwienia na paznokciu mogą być oznaką niedoboru wapnia lub zaburzeń hormonalnych. Podłużne rowki na powierzchni płytki to zwykle symptom stanu zapalnego w organizmie lub efekt niedoboru witamin. Przerost płytki paznokcia może być związany z cukrzycą, a zmiana zabarwienia osłabionym krążeniem krwi, przyjmowaniem leków lub częstą stycznością ze środkami chemicznymi.

Poprzedni

6 pytań dotyczących lakieru do paznokci

5 błędów w pielęgnacji skóry

Następny

Dodaj komentarz