O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Tagi

Stan zdrowia człowieka można zdiagnozować nie tylko za pomocą ogólnej aparycji, ale również poprzez wygląd włosów, stóp, czy też paznokci. Nietypowe zabarwienie, plamki na płytce paznokcia, czy też dziwny kształt mogą świadczyć o różnych stanach chorobowych, których nawet nie zauważyliśmy. Dzięki wczesnemu wykryciu stanu chorobowego można go w pełni wyleczyć.

Niedobory minerałów i witamin w organizmie


Jest wiele hipotez dotyczących zmian w wyglądzie lub strukturze paznokci. Jedna z nich opiera się o niedobór potrzebnych do życia witamin i minerałów. Niedobór wapnia, żelaza, a nawet cynku może skutkować pojawieniem się białych plam na paznokciu. Niewystarczająca ilość minerałów w organizmie grozi spadkiem odporności i podatnością na choroby wirusowe lub bakteryjne.

Urazy płytki paznokcia

Niedawno okazało się, że w niektórych przypadkach białe plamki na paznokciach mogą być wynikiem mikrourazów macierzy płytki. Podczas procesu rogowacenia komórek paznokcia powstają odbarwienia. Nawet niewielkie uszkodzenia macierzy wywołane pilnikiem, czy też usuwaniem skórek mogą skutkować pojawieniem się plam. Tego typu plamki na paznokciach nie powstają po poważnych urazach jak na przykład przypadkowe uderzenie ciężkim przedmiotem.

Zmiany chorobowe

Białe plamki na paznokciach mogą pojawić się już w czasie chorób przebiegającej z wysoką gorączką. Łuszczyca lub grzybica paznokci może także wywoływać podobny efekt. Defekty widoczne na płytce paznokcia mogą być wywołane infekcjami, ale częściej związane są z urazami, o których już zapomnieliśmy. Trwałe przebarwienie paznokci może wiązać się z występowaniem bardzo poważnych chorób metabolicznych, endokrynologicznych, jak również mogą być pierwszym sygnałem marskości wątroby. Interesującym zjawiskiem jest leukonychia dziedziczna. U każdego członka rodziny widoczne są charakterystyczne przebarwienia na płytce paznokcia.

Właściwa dieta

Jeżeli chcemy zachować piękne i zdrowe paznokcie, musimy zmienić przede wszystkim swoje nawyki żywieniowe. Bardzo często niewłaściwa dieta, bogata w dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych wywołuje poważne zmiany chorobowe w ludzkim organizmie. Wpływa ona nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale także sprawność narządów i układów. W celu wyeliminowania białych plamek na paznokciu powinniśmy spożywać pokarmy zróżnicowane, bogate w minerały i witaminy. Wapń możemy spotkać w produktach mlecznych, żółtkach jaj, orzechach, niektórych rybach i zielonych warzywach. Cynk zawierają drożdże piwne, owoce morza, kiełki pszenicy, suszone warzywa i owoce. W podrobach i nasionach roślin strączkowych można znaleźć żelazo, a magnes w szpinaku, soi, gorzkiej czekoladzie, kakao, jak również w grubych kaszach. Tylko właściwie zbilansowana dieta pomoże w odzyskaniu właściwego wyglądu naszych paznokci, oczywiście w przypadku niedoboru witamin. Jeżeli płytka paznokcia przez dłuższy czas ma zmienioną barwę, należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje zmianę i opracuje indywidualny plan leczenia.

Jak usunąć białe plamki?

Właściwa dieta wsparta poprzez suplementy i witaminy pomoże w eliminacji białych plamek z paznokci, spowodowanych niedoborem witamin i minerałów. W szybki sposób można zamaskować nieestetyczne zmiany za pomocą lakierów do paznokci. Ciemne kolory, w odcieniach czerwieni lub brązu świetnie nadają się do tego celu. Paznokcie rosną stosunkowo szybko, dlatego też już po kilku tygodniach wszystkie zmiany znikają. Niekiedy zmiana koloru paznokci i czekanie na ich wzrost nie wystarczają. W takim wypadku najlepiej jest usunąć przyczynę zmian, aby cieszyć się pięknymi dłońmi.

Poprzedni

5 błędów w pielęgnacji skóry

3 błędy w pielęgnacji dłoni

Następny

Dodaj komentarz