Strona główna > Pielęgnacja > Problemy ze stopami

Problemy ze stopami

grudzień 12th, 2008

Przemarznięte, przemoczone i często spuchnięte stopy, szczególnie zimą narażone są na wiele dolegliwości.  Zanim więc założymy wiosenne klapki, warto przyjrzeć się naszym stopom i odpowiednio je wypielęgnować. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące schorzenia stóp,  które ułatwią  identyfikacje własnych przypadłości.

odcisk Pęcherze i odciski. Odciski są nadmiernym zrogowaceniem naskórka, tworzą się wszędzie tam, gdzie wywiera się na nie jakikolwiek nacisk, np: przy noszeniu za ciasnych butów. Mogą wywoływać ostry ból. Aby ich uniknąć , należy zmienić obuwie na wygodniejsze lub chronić palce poprzez noszenie specjalnych poduszeczek z gąbki. Odcisków nie należy wycinać!!

Aby usunąć odciski należy moczyć nogi w wodzie, aż zrobią się miękkie, a następnie delikatnie zetrzeć je pumeksem. Jeśli to nie pomoże, należy kupić specjalną maść, plastry lub płyny na odciski lub skierować się bezpośrednio do chirurga.

modzele Modzele to zgrubienie skóry powstałe w wyniku nadmiernego ucisku stopy. Przeważnie powstają na podeszwie stopy, mogą powodować silny ból. Przyczyną powstawania jest noszenie niewygodnych butów lub nadwaga.
piety Popękane pięty. Większość pęknięć charakteryzuje się podłużnymi liniami, powstałymi wzdłuż pięt. Są długości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Istnieją jednak przypadki gdy pęknięcia są też głębsze i sięgają nawet mięśni i kości. Rozróżnia się pęknięcia suche i wilgotne. Pęknięcia suche powstają wskutek schorzeń, charakteryzują się suchą, podatną na uszkodzenia  i nieelastyczną skórą. Wraz z ich pogłębianiem się towarzyszy ból.
Wrastające paznokcie Opis w dziale Informacje- choroby paznokci
hallakus Halluksy. To zniekształcone palce stóp głównie spowodowane płaskostopiem lub nadwagą. Winą ich zakrzywienia są niewygodne, ciasne lub szpiczasto zakończone buty. Proces zakrzywienia początkowo jest bezbolesny z czasem w wyniku deformacji może wywoływać ból i prowadzić do stanów zapalnych. Dolegliwości przebiegają najczęściej pod postacią przewlekłych bólów stóp, pieczenia podeszew, bolesnych modzeli w miejscach obciążenia oraz zmian zapalnych kaletki maziowej u podstawy palucha. Aby pozbyć się uporczywego zakrzywienia, należy nosić kliny korygujące ustawienie palców. Jeżeli przy zakrzywianiu uczestniczy ból, należy zgłosić się do lekarza.
marzniete Przemarznięte stopy. Stopy przemarznięte lub zimne przez cały rok, są ogromnym dyskomfortem. Ich przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie krwi, brak żelaza czy nawet reumatyzm. W takim przypadku należy dbać o nie ze szczególną uwagą. Podstawą jest noszenie wygodnych butów, które zimą powinno nosić się z zaokrąglonymi szerokimi czubami. Należy również zakładać ciepłe, bawełniane skarpety, które zapewnią palcom pełną swobodę. Dobrym sposobem jest wykonywanie masażu przy użyciu rozgrzewających kremów, które poprawią krążenie i wypielęgnują stopy. Raz w tygodniu przed snem, dla poprawienia kondycji skóry, należy posmarować stopy kremem natłuszczającym.
suche Przesuszone stopy. Przesuszone stopy to problem pojawiający się latem, kiedy szczególnie narażone są na działanie słońca. Aby temu zapobiec należy pamiętać o codziennej kąpieli stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jeśli stopy są bardzo przesuszone należy wsmarowywać w nie odżywcze kremy nawilżające. Zgrubienia można usunąć za pomocą tarki do stóp.
pot Potliwe stopy. Latem kiedy temperatura dochodzi nawet do 30 stopni, nasila się potliwość stóp, powodująca nieprzyjemne otarcia i podrażnienia. Aby temu zapobiec należy nosić obuwie przewiewne, wykonane z naturalnego materiału. Tworzywa sztuczne tylko tą potliwość zwiększają. Należy również stosować spray’e i talki odświeżające, które wysuszają spocone stopy i przeciwdziałają bakteriom.
plaskostopie Płaskostopie - Stopa płasko koślawa statyczna. Płaskostopie występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. O prawidłowym ukształtowaniu stopy decydują pierwsze lata życia. Najłatwiej jest mu wtedy zapobiec. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płaskostopia:
a) Płaskostopie podłużne - będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy.

b) Płaskostopie poprzeczne - będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego, przedniego stopy. Prowadzi do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, obrzęku i bolesności stopy, utrudniających niekiedy stanie i chodzenie.Zobacz również podobne artykuły:
Refleksoterapia stóp
Domowe sposoby na relaks stóp

Pielęgnacja

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.