Zrogowacenia stóp. Nieprzyjemny problem

Tagi

Brak gruczołów łojowych na podeszwie stóp sprawia, że zachowanie prawidłowego ich nawilżenia jest niezwykle trudne. Liczne gruczoły potowe zaś wytwarzają dużą ilość potu, co ma niekorzystny wpływ na funkcje ochronne naskórka, który ulega przesuszeniu oraz łatwo grubieje. W ten sposób na stopach tworzą się zrogowacenia, które stanowią nieprzyjemny problem. Skóra ma wówczas skłonność do pękania, zwłaszcza na piętach oraz pojawiają się odciski, które mogą wywoływać ból.

Znaczenie stóp

Warto pamiętać, że na stopach znajdują się liczne receptory, które ze względu na połączenie niemal z każdym organów mogą wpływać na pracę określonych narządów. Jeżeli zostaną zablokowane przez zrogowacenia, mogą pośrednio wpłynąć na pogorszenie się zdrowia i kondycji naszego organizmu.

Rogowacenia sprawiają również, że skóra staje się szorstka w dotyku oraz prezentuje się mało estetycznie. Sprawia to, że kobiety często starając się ukryć stopy, rezygnują z klapek czy sandałów na rzecz butów w całości zakrywających niekorzystnie wyglądające miejsca. Ma to szczególnie niekorzystne działanie w trakcie ciepłych dni, gdyż jeszcze bardziej nasila pracę gruczołów potowych.

Jednak z problemem zrogowaciałych stóp można sobie w stosunkowo łatwy sposób poradzić. Najważniejszą kwestią w tym względzie jest regularność, dzięki której stopy mogą szybko odzyskać formę i estetyczny wygląd.

Pielęgnacja krok po kroku

Działaniem, jakie powinniśmy podjąć w pierwszej kolejności, jest zmiękczenie zrogowaciałego naskórka. Można to zrobić poprzez wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej (np. marki Gehwol) bądź spożywczej. Kiedy borykamy się problem nadmiernej potliwości do wody, warto dodać napar, z takich ziół jak tymianek, pokrzywa i szałwia. Wykazują one bowiem działanie odkażające i regulują pracę gruczołów potowych.

W następnym kroku należy usunąć warstwę zgrubiałego naskórka. W tym celu można wykorzystać specjalną tarkę lub pumeks. Należy jednak zrobić to w sposób ostrożny, za pomocą delikatnych ruchów, gdyż zbyt mocne pocieranie może pozbawić stopy warstwy ochronnej. Potem należy wygładzić skórę peelingiem, który złuszczy pozostałości naskórka. Czynność tę należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, aż do całkowitego pozbycia się zrogowaciałej warstwy. Aby utrzymać efekt gładkich i miękkich stóp na dłużej, należy co tydzień stosować peelingi wygładzające, wówczas zrogowacenia nie powstaną powtórnie. Skóra zaś będzie lepiej oddychać, a wszelkiego rodzaju kosmetyki pielęgnacyjne lepiej wchłaniać.

Istotna rola nawilżania

Równie ważne jest codzienne wmasowywanie w stopy odżywczego kremu przeznaczonego specjalnie do tej części ciała. Zawiera on bowiem wysokie stężenia mocznika, który wygładza skórę, jednocześnie usuwając martw komórki. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością nakładanej emulsji. W przeciwnym razie może to doprowadzić do sytuacji wzmożonej pracy gruczołów potowych. Na kondycje naszych stóp pozytywnie wpływają różnego rodzaju maseczki odżywcze, warto więc je stosować przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki tym działaniom nasz stopy będą się pięknie prezentowały.

Poprzedni

Odżywka do paznokci czy baza ochronna pod lakier? Zadbany i efektowny manicure krok po kroku.

Jak przedłużyć trwałość lakierów do paznokci? Poznaj niezawodne sposoby na trwały manicure!

Następny

Dodaj komentarz