Sauna, kiedyś i dziś

Tagi

Finlandia, to kraj będący ojczyzną sauny. Finowie uważają, że stanowi ona pewną część ich kultury i życia. To, bowiem z ich kraju, wywodzi się sama nazwa- ‚sɑunɑ, oznaczająca w dosłownym znaczeniu kąpiel, oczyszczenie ciała i duszy. Obecnie, saunę można znaleźć praktycznie wszędzie; w centrach SPA, ośrodkach rekreacyjnych, wypoczynkowych, basenach itp., uznaje się nawet, że ponad 40% ludności Fińskiej posiada taką saunę w domu. Jest ona tak nieodłącznym elementem ich mieszkania, jak dla nas wanna czy prysznic. W Finlandii, za szczególny dzień duchowego oczyszczenia, uważa się sobotę i niedzielę. Czas, kiedy bez wyrzutów sumienia, można pozwolić sobie na fizyczny i psychiczny odpoczynek.

Pierwsze sauny miały swoje początki ponad 10 000 laclipboard01t temu, jeszcze w epoce kamienia. Wtedy skupieni wokół rozgrzanych skał ludzie, jako pierwsi korzystali z uroków prymitywnych łaźni.

Za czas powstania tradycyjnej sauny, wyznacza się  V -VIII w.n.e. Zbudowana z drewna, głównie świerku, w której siedzący na ławeczkach ludzie, polewają zimną wodą rozgrzane w piecu kamienie i delikatnie biją się brzozowymi witkami, ma zastosowanie do dziś. Sauna jest wspaniałym rozwiązaniem na relaks, oczyszczenie skóry z toksyn, a także odchudzenie. Stosowana, co najmniej raz w tygodniu po godzinie, dodatkowo wzmacnia organizm, łagodzi objawy bólu, wpływa= pozytywnie na układ oddechowy.

Zanim skorzystamy z sauny należy utworzyć grafik, wg, którego będą następować po sobie odpowiednio długie sesje kąpielowe. Pierwsze z nich powinny trwać nie dłużej niż 15 minut, z czasem można ten czas wydłużyć nawet do 1,5h. Należy pamiętać, by przed wejściem do sauny dokładnie zmoczyć ciało chłodną wodą i dokładnie je wytrzeć. Jeśli istnieje taka potrzeba można wejść do sauny z ręcznikiem.

Za i przeciw

Korzystanie z sauny szczególnie polecane jest sportowcom (zwiększa wydolność), osobom z bólami mięśni, kończyn dolnych i górnych, a także zmęczonym po długim dniu pracy. Pozwala wyzbyć się uporczywego trądziku, łuszczycy i cellulitu. Niestety z uroków sauny powinny zrezygnować osoby chore na cukrzycę, gruźlicę, reumatyzm, z zaburzeniami układu krążenia i rytmu serca.

Rodzaje saun:

Sauna fińska- sucha, w której nie następuje proces polewania kamieni wodą. Panuje w niej bardzo wysoka temperatura sięgająca nawet do 130°C.i niska wilgotność, wynosząca ok. 10%. Nagrzewanie kamieni odbywa się w piecu, podgrzewanym elektryczną grzałką. Wysoka temperatura wpływa pozytywnie na poprawę wyglądu skóry, pozwala nie tylko pozbyć się trądziku, a także zbędnych kilogramów.

Sauna mokra-w której następuje proces polewania kamieni wodą. Temperatura kąpieli wynosi około 70°C. W przeciwieństwie do sauny suchej, wilgotność w pomieszczeniu jest zdecydowanie większa- 20% i można ją regulować odpowiednio mocno polewając kamienie. Jednymi z wariantów sauny mokrej, są tzw. łaźnia turecka-, która służyła jako miejsce gromadzenia się społeczności i odbywania w niej rytuałów oczyszczania oraz bania ruska, – czyli pomieszczenie ogrzewane drewnem spalanym w piecu z dużą ilością kamieni wulkanicznych, polewanych wodą. W odróżnieniu od łaźni tureckiej, w bani panuje niższa wilgotność powietrza. Ważnym etapem takiej kąpieli, jest wcześniejsze wypicie herbaty ziołowej, mającej na celu przyśpieszenie spalania toksyn, a ciało oklepywane jest za pomocą tzw. wiernitek, w celu jego jak najlepszego rozgrzania.

Łaźnia rzymska- to tzw. sauna parowa. Drewno jest spalane w piecu, a powstała para wypełnia pomieszczenie. Obecne sauny parowe są wyposażone w specjalny sterownik temperatury i wilgotności. Dzięki temu możemy odpowiednio dostosować czynniki do własnych potrzeb.

Sauna parowo-ziołowa- sauna, w której warunki wilgotności i temperatury są mniej więcej takie same. Jest najbardziej optymalną wersją sauny, z której mogą korzystać zarówno dzieci jak i ludzie starusi. Dodatkowo ze względu na zawartość aromatyczną ziół, pozwala na wykonywanie inhalacji. Z tego względu polecana jest głównie osobom chorym na astmę oraz z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

Sauna na podczerwień która generuje promienie podobne do produkowanych przez słońce. Podczerwień jest powszechnie uważana za korzystną dla ogólnego stanu zdrowia..

Jak łatwo schudnąć

Poprzedni

Depilacja-jak i po co?

Rodzaje i pielęgnacja cery

Następny

Dodaj komentarz