Budowa paznokcia

Tagi

Głównym składnikiem paznokci jest keratyna, białko będące także budulcem zewnętrznej warstwy skóry, sierści, rogów i kopyt zwierząt.

  • Paznokcie wyrastają z korzenia paznokcia, będącego fałdem skóry znajdującym się na końcu palców dłoni i stóp. Część paznokcia otaczająca korzeń jest grubsza od jego reszty i nazywana jest obłączkiem. Ma kształt półksiężyca, a jego biały kolor to wynik stosunkowo grubej warstwy paznokcia w tym miejscu. Reszta część płytki jest niemal bezbarwna, zatem znajdująca się pod nią skóra jest dobrze widoczna. Brzegi paznokcia są chronione przez warstwę martwych skórek,  grubszych wokół obłączka.
  • Paznokcie są całkowicie pozbawione narządów zmysłów-dlatego nic nie czujemy podczas ich obcinania. Jedynie wyrywanie paznokcia powoduje ból,  odczuwany wyłącznie w skórze.  Pod płytką paznokcia znajduje się łożysko. W przeciwieństwie do powierzchni paznokcia, spodnia część jest zbudowana z żywych komórek.
  • Nigdy nie powinno się odrywać lub gryźć paznokci ani skórek około paznokciowych, nałóg ten może doprowadzić do infekcji, powodującej bolesne, wypełnione ropą obrzmienie zwane zanokcicą (paronychią).
  • W przypadku gdy podstawa paznokcia zostanie mocno uderzona, może dojść do uszkodzenia korzenia lub matrycy i w rezultacie cały paznokieć odpadnie.
  • Paznokieć rośnie średnio z prędkością 0,5 mm na tydzień.

Poprzedni

Historia manicure

Choroby paznokci

Następny

Dodaj komentarz