Stopa cukrzycowa a opieka w gabinecie

Tagi

Cukrzyca może prowadzić do zaburzeń, objawiających się zmianami w skórze i innym odbieraniem bodźców zewnętrznych. Dlatego też jakiekolwiek zabiegi pielęgnacyjne muszą być wykonywane bardzo ostrożnie, w przemyślany i planowany sposób.

stopa_cukrzycowa

Pielęgnacja kończyn dolnych skupia się wokół następujących czynności:

– mycia,

– zmiękczania naskórka,

– stosowania szerokiej gamy środków pielęgnacyjnych,

– a jako profesjonalne uzupełnienie tych czynności należy uwzględnić pedicure.

W gabinecie kosmetycznym niezmiernie ważny problem stanowi stopa cukrzycowa,  występuje ona u prawie 30% osób chorych na cukrzycę, około 5% diabetyków traci stopę ze względu na zaniedbanie swojej choroby. Niestety, niewiele można usłyszeć na ten temat w mediach lub przeczytać w prasie .

Co to jest stopa cukrzycowa?

Jest to zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami stóp u osób chorych na cukrzycę, jest to przewlekłe powikłanie obejmujące tkanki miękkie, a w szczególnych przypadkach również kości. Powikłanie to występuje z powodu uszkodzenia układu nerwowego, zaburzeń ukrwienia oraz podatności na infekcje bakteryjne. Nie leczony zespół stopy cukrzycowej w skrajnych przypadkach może doprowadzić do amputacji nóg.

Jakie są objawy stopu cukrzycowej?

  • skóra na stopach jest cienka, łuszczy się, jest sucha
  • niedokrwienie stóp, skóra jest sinawa
  • problemy z gojeniem się skóry
  • skóra pozbawiona jest owłosienia
  • następuje zaburzone odczuwanie bólu
  • paznokcie są zdeformowane
  • powstają uszkodzenia skóry, otarcia, zranienia, pęknięcia skóry, zrogowacenia
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne

Wyróżnia się 3 główne typy stopy cukrzycowej:

neuropatyczna stopa cukrzycowa – jest to konsekwencja uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Osoba taka nie jest w stanie rozpoznać temperatury, nie czuje dotyku, może pojawiać się charakterystyczne uczucie palenia i pieczenia stopy, drętwienie placów u stóp, uczucie fantomowe, jak przy odjęciu stopy.

choroba niedokrwienna stopy – wywołana jest miażdżycą tętnic, wówczas skóra jest niedożywiona. Początkowo niedokrwienie może objawiać się bólami stóp.

neuropatyczna-niedokrwienna stopa cukrzycowa – łączy w sobie dwa poprzednie typy, wówczas chory ma owrzodzenia, pęknięcia na stopie, jednak nie czuje bólu.

Jeśli w gabinecie odwiedzi nas nowa klientka, należy przeprowadzić wywiad, w którym kluczowe pytanie będzie się odnosiło do tego czy nie jest chora na cukrzycę.

Jeżeli odpowiedź będzie brzmieć – tak, wówczas pedicure będzie wyglądać trochę inaczej. W przypadku zabiegu pedicure u diabetyka zaleca się pracę frezarką, która posiada odpowiednie końcówki, umożliwiają one bezinwazyjne wykonanie zabiegu. Praca z wykorzystaniem nożyków, skalpelów jest odradzana, jeżeli będziemy wykonywać pracę przy użyciu ciążek , pilników musimy zachować ogromną ostrożność.

Czynności do wykonania podczas zabiegu pedicure:

1. Zdejmujemy biżuterię (pierścionki, bransoletki), aby zapobiec uszkodzeniu naskórka

2. Musimy dokładnie obejrzeć skórę stopy, zwróć uwagę na miejsca gdzie jest najbardziej delikatna wręcz papierowa, zwróć uwagę czy nie ma na niej ranek, pęcherzyków

3. Kontrolujemy temperaturę wody do moczenia stóp. Powinna być letnia (poniżej 37 stopni), należy unikać niskich i wysokich temperatur. Mierzymy ją termometrem, ponieważ często klientka ze stopą cukrzycową ma zaburzone odczuwanie bólu i nie będzie w stanie stwierdzić czy woda nie jest za gorąca. Jest to etap wstępny zabiegu, w którym ograniczamy się do umycia nóg bez długiego moczenia, które jest przeciwwskazaniem, ponieważ powoduje macerację skóry.

4. Nie używamy mocnych Śronów pianotwórczych, najbezpieczniej moczyć stopy z dodatkiem płatków mydlanych.

5. Po obmyciu należy osuszyć stopy, a szczególną uwagę zwrócić na przestrzenie między palcami

6. Podczas piłowania paznokci powinnyśmy obrać jeden kierunek, aby nie doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej i nie używamy metalowego pilnika.

7. Paznokcie obcinamy prosto, lekko podpiłowujemy brzegi, aby nie drażniły skóry w ten sposób zapobiegniemy wrastaniu paznokcia

8. Nie należy przekłuwać pęcherzy na stopie

9. Nie można stosować preparatów chemicznych, ani plastrów na modzele, nagniotki.

10. Do usuwania zrogowaciałego naskórka powinnyśmy użyć pumeks lub niemetalową tarkę

11. Uzupełnieniem pedicure powinien być masaż, mogą to być kółeczka, zginanie. Świetnie sprawdza się delikatnie wykonany drenaż limfatyczny.

12. Elementem wykończeniowym będzie nawilżenie skóry jednakże przestrzenie między palcowe należy przyspać pudrem, najlepiej, jeżeli będzie to puder przeciwgrzybiczny, ponieważ u osób cierpiących na cukrzycę znacznie częściej występuje grzybica

Prawidłowo wykonane oględziny stopy podczas pedicure powinny zawierać następujące czynności:

– bacznie przyglądamy się zabarwieniu skóry, ciepłocie,

– również zwracamy uwagę jak wygląda część podporowa stopy (paluch, piąty palec, pięta), czy na stopie są modzele, nagniotki,  czy na stopie są nadżerki, owrzodzenia, rozpadliny.

– jeżeli zauważymy zmiany zakaźne, pęknięcia, trudno gojące się rany, których nie czuje pacjent, o których być może nawet nie wiedział, pedicure może być wykonany dopiero po wyleczeniu stopy.

Jak postępować, gdyby doszło do skaleczenia.

– umyć nogę pod bieżącą wodą

– przemyć ranę wodą utlenioną

– ranę należy obłożyć jałowym opatrunkiem i obwinąć bandażem (ale nie elastycznym, bo pacjentka nie powie nam czy czuje ucisk czy nie)

– nie należy stosować plastrów z opatrunkiem ponieważ możemy doprowadzić do powstanie kolejnej rany podczas ściągania opatrunku.

– skontaktować się z lekarzem klientki

Autor: Maria Wysocka, www.innowacje.mojeforum.net

Właściciel/dystrybutor/instruktor INNnails i INNspa INNOWACJE

Poprzedni

Faq

Zestaw do manicure i pedicure

Następny

Dodaj komentarz