Bezpieczne opalanie na słońcu

Tagi

Lato to czas, kiedy uwielbiamy wylegiwać się na pełnym słońcu, dążąc do osiągnięcia odwiecznie modnej i pożądanej opalenizny. Nie zważając na późniejsze skutki, godzinami smażymy swoje ciała, ciesząc się każdym otaczającym je gorącym promykiem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że jedynie rozważne i zaledwie kilkuminutowe opalanie, zapewni nam ładną i zdrową opaleniznę.

11Tylko 50% emisji świetlnej dociera do Ziemi, dzieje się tak, ponieważ w czasie przechodzenia przez atmosferę, składniki promieniowania są w różny sposób pochłaniane i rozpraszane. Niestety łącznie z promieniowaniem słonecznym emitowane do Ziemi są szkodliwe promienie ultrafioletowe, zwane częściej promieniami UV. Główną przyczyną przedostawania się ich do Ziemi, jest tzw. „dziura ozonowa”, spowodowana negatywną długoletnią działalnością człowieka. W zależności od długości fal rozróżnia się kilka rodzajów promieniowania UV: UVA, UVB i UVC. Dwa pierwsze emitowane są przez słońce, zaś promieniowanie UVC wykorzystywane jest jedynie w celach laboratoryjnych. Promieniowane UVA jest najmniej szkodliwe, jednak ma bardzo niekorzystny wpływ na stan skóry. Wnika głęboko w nią, powodując niszczenie włókien kolagenu i elastyny, przez co znacznie przyśpiesza proces starzenia. UVA również jest odpowiedzialna za krótkotrwałe brązowienie i zwiększenie ryzyka zachorowania na raka skóry. Promieniowanie UVB to tylko 5% całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Odpowiada głównie za pigmentację skóry, czyli tzw. opaleniznę, dzięki której ciało zabezpiecza się przed dalszym szkodliwym promieniowaniem. Powoduje liczne poparzenia, rumień (miejscowe zaczerwienienie się skóry), a także przyczynia się do obniżenia odporności immunologicznej organizmu.

Mimo wszystko, promieniowanie UV ma również pozytywny wpływ na ciało człowieka. Pod jego wpływem, w skórze wytwarzana jest witamina D3, pomagająca organizmowi w przyswajaniu wapnia i fosforu. Pierwiastki te wpływają pozytywnie na układ kostny, wzmacniając kości i zęby, szczególnie zalecane są osobom chorym na osteoporozę; układ oddechowy, zwiększając wykorzystanie tlenu; układ krążenia, zmniejszając podwyższone ciśnienie, a także zapobiegają powstawaniu różnego rodzaju komórek nowotworowych. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi u ludzi dorosłych ok. 5 µg, dlatego aby zapewnić skórze nawet 90% tej dawki, wystarczy tylko kilka minut nasłonecznienia.

W jaki więc sposób uzyskać piękną, a przede wszystkim zdrową opaleniznę? To proste, wystarczy zastosować się do kilku ogólnie panujących zasad, które uchronią i pozwolą zniwelować ryzyko uszkodzenia skóry.

opalanie1. Należy zapewnić skórze odpowiednią ochronę. Rynek kosmetyczny oferuje szeroki wybór kremów, balsamów i olejków z filtrami przeciwsłonecznymi, nieprzepuszczającymi i odbijającymi promieniowanie ultrafioletowe.

2. Należy zawsze wybierać preparat dostosowany do danego rodzaju karnacji. SPF (ang. Sun protecitive factor)- współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym UVB, określa ile razy dłużej można się opalać przy danym rodzaju karnacji. Jeśli np. rumień pojawia się bez zastosowania emulsji po 10 minutach opalania, to przy zastosowaniu faktora o wartości SPF8, będziemy zabezpieczeni przez 80 minut (10min x SPF 8 = 80). Aby dany preparat można było uznać jako przeciwsłoneczny, wartość jego faktora powinna wynosić, co najmniej 6.

3. Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy powinien być filtr ochronny. Osoby z jasną karnacją, szybciej ulegają poparzeniom. Po kilku dniach plażowania można użyć kremu z niższym faktorem.

4. Smarowanie ciała emulsjami ochronnymi powinno być wykonywane nawet kilkakrotnie podczas opalania, a pierwsze smarowanie już 30 minut przed wyjściem na słońce.

5. Przed kąpielą na ciało należy nakładać olejki wodoodporne.

6. Piękną opaleniznę uzyskamy tylko dzięki częstemu, lecz umiarkowanemu opalaniu!. Najlepiej unikać mocnego słońca w godzinach od 9.00 do 17.00, jest wtedy zbyt silne, jego nadmiar może spowodować poparzenie skóry

7. Przed przegrzaniem szczególnie należy chronić skórę głowy oraz oczy, zakładając np. kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

8. Przed poparzeniem należy chronić przede wszystkim, najbardziej narażone miejsca, tj.: nos, ramiona, plecy oraz grzbiety stóp, wsmarowując krem ochronny nawet co godzinę.

9. Wyjątkowo szczególnie należy dbać o skórę dziecka. Należy stosować filtry o jak najwyższym wskaźniku SPF. Obecnie najwyższy ma wartość 50.

10. Ochronę przeciwsłoneczną należy stosować nawet przy zachmurzonym niebie. Promienie UV przedostają się nawet wtedy, gdy na niebie nie widać słońca, dlatego najlepiej ochronę stosować przez cały rok.

11. W miejsca poparzone należy wsmarowywać specjalne emulsje łagodzące, zawierające alantoinę i aloes. Jeśli pod ręką nie ma podobnych preparatów można użyć zsiadłego mleka lub jogurtu, delikatnie i grubo nakładając je na miejsca poparzone.

12. Pieprzyki o nieregularnym kształcie i kolorze należy chronić przed promieniowaniem.

13. Osoby, które powinny unikać nasłonecznienia to: osoby starsze, ze zwiększoną podatnością do powstawania komórek nowotworowych, kobiety w ciąży, gdzie zbytnie nasłonecznienie może wywołać poronienie, dzieci oraz osoby przyjmujące antybiotyki i tabletki hormonalne oraz osoby z I fototypem skóry.

Bezpieczne opalanie

Poprzedni

Przedłużanie rzęs

Trudna walka z Cellulitem

Następny

Dodaj komentarz