Depilacja-jak i po co?

Tagi

Ze względu na rodzaj usuwania owłosienia w kosmetyce wyróżnia się dwa pojęcia: depilację i epilację.

W dzisiejszej dobie termin depilacja kojarzony jest głównie z urodą, higieną i estetyką. Trudno, więc uwierzyć, że jeszcze całkiem niedawno kobiety zupełnie nie zwracały na nią uwagi. Depilacja, to trwałe lub czasowe usunięcie zbędnego owłosienia, za pomocą różnego rodzaju metod. Rozpoczynając od zwykłego golenia maszynką, aż do profesjonalnej depilacji laserowej. Epilacja zaś, to trwałe usunięcie zbędnego owłosienia, łącznie z jego cebulkami. Wadą tej metody jest jej duża pracochłonność, jest też bardzo kosztowna.

W zależności od tego, jaka część ciała podlega depilacji, można zastosować jedną z kilku metod oferowanych przez rynek, m.in. golenie przy użyciu golarki, kremów, żeli i pianek do golenia, za pomocą depilatora elektrycznego lub wosku. Można także udać się w tej kwestii do salonu kosmetycznego, w którym doświadczona kosmetyczka wykona elektrolizę, mikrolizę lub depilacje laserową, usuwającą włoski na stałe. Obecnie depilację laserową uznaje się za metodę najbardziej dokładną i długotrwałą. Jest idealna dla osób zmierzających się codziennie z nadmiernym owłosieniem. Jej historia stosowania sięga lat 60-tych, polega na wywoływaniu reakcji termicznej w mieszku włosa, a następnie jego zniszczeniu. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny, jednak wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Jest też dość kosztowny; jeden zabieg to ok. 500 zł. Nie powinien być stosowany w czasie ciąży oraz przy świeżej opaleniźnie, gdyż może spowodować liczne przebarwienia.

Najbardziej powszechną i najtańszą metodą depilacji jest golenie. Dlatego też, rynek kosmetyczny dostarcza coraz więcej specjalnie dostosowanych do kobiecych potrzeb maszynek do golenia. Są tanie, proste w obsłudze, a ich stosowanie daje natychmiastowe efekty. Zaopatrzone w wymienne końcówki, i otaczające ostrze kremy ułatwiają proces golenia, zabezpieczają delikatną kobiecą skórę przed podrażnieniami i zacięciami. W tym celu można również wykorzystywać kremy i żele do depilacji, osłabiające i zmiękczające włos, który staje się bardziej podatny na golenie. Depilację należy wykonywać prowadząc maszynkę zawsze w kierunku odwrotnym do wzrostu włosa. Zabieg golenia jest niestety krótkotrwały, należy go wykonywać, co ok. 2-3 dni, a włoski po każdorazowym odrośnięciu stają się ciemne i mocne. Firma Gillete for Women oferuje maszynki specjalne dostosowane do kobiecych kształtów, przez co golenie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, np.: jednorazowe maszynki z serii

dep3

dep1

Satin Care cena ok. 13 zł za 4 sztuki oraz

Wenus Passion, maszynki do wielorazowego użytku, z wymiennymi końcówkami, cena ok. 38 zł.

Alternatywnym rozwiązaniem do golenia maszynką, jest tzw. depilacja mechaniczna, wykorzystująca emulsje golące. Jest bezbolesna i polecana głównie osobom z problemami naczyniowymi. Za pomocą specjalnych pianek, żeli etc. z powierzchni skóry usuwane jest zbędne owłosienie, dzięki czemu skóra jest gładka i lśniąca nawet przez dwa tygodnie. Substancje chemiczne zawarte w preparatach rozpuszczają keratynę zawartą we włosach, co powoduje ich oderwanie od cebulki. Niestety wadą metody są silnie uczulające składniki preparatów, dlatego niewskazane jest używanie ich przez alergików. Polecane produkty to: dep4

dep2Delia, New Satinedelikatny żel do depilacji ciała, opóźniający odrastanie włosków, Cena ok. 7 zł.

Ziaja, krem do depilacji dostosowany do skóry wrażliwej, cena ok. 3 zł.

Skutecznym i długotrwałym, lecz bolesnym rozwiązaniem depilacji jest użycie elektrycznego depilatora. Usuwa włoski wraz z cebulkami, które po odrośnięciu stają się miękkie, jaśniejsze i słabsze. Wadą metody, jest późniejsze wrastanie włosków pod skórę, które mogą spowodować podrażnienia, a nawet zapalenie mieszków włosowych, co w ostateczności kończy się długotrwałym leczeniem farmakologicznym. Dlatego warto przed każdym zabiegiem wykonać peeling złuszczający. Firmy kosmetyczne praktycznie prześcigają się w unowocześnianiu urządzeń, oferując m.in. depilatory z nakładkami zmniejszającymi ból, które masują i chłodzą ciało podczas dedep6pilacji, np.

dep5Satinelle Ice Premium, Philips, Cena ok. 550 zł,

EP5000 firmy Remington, Cena ok. 220 zł.

Depilacja woskiem, to druga po depilacji maszynką elektryczną, bolesna i nieprzyjemna metoda depilacji. Do jej samodzielnego wykonania, niezbędne są plastry i wosk do depilacji na zimno, np.

dep9Veet Cena ok. 17 zł. Pozostawiają skórę gładką i delikatną nawet przez 4 tygodnie. Są łatwe w użyciu, jednak wymagają dużego samozaparcia podczas odrywania plastrów. Depilację woskiem wykonuje się na suchej i czystej skórze, najlepiej zaraz po kąpieli, kiedy włoski są jeszcze miękkie i łatwiej je usunąć bez podrażnienia skóry.

Zabieg z woskiem na gorąco można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Wosk podgrzewany jest do temperatury ok. 38oC, a następnie za pomocą szpatułki nakładany na ciało. Na wosk kosmetyczka przykłada pasek flizeliny, a następnie zdecydowanym, szybkim ruchem usuwa go z powierzchni skóry wraz z owłosieniem.

Podobny efekt można uzyskać za pomocą tzw. pasty cukrowej, której zastosowanie jest mniej bolesne, np.

dep7Camsakizi Cena ok. 25 zł.

Innego rodzaju depilacji wymagają niesforne kobiece wąsiki. Pojawiające się na górnej wardze, przysparzają wielu kobietom kłopotów i dyskomfortu. Do ich depilacji należy używać specjalnych plasterków z woskiem np.,

Depilacja miejsc intymnych


Artykuł o depilacji
Plastry do depilacji twarzy Sensual
firmy Joanna.

dep8Bez względu na rodzaj wykonywanego zabiegu depilacji, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Po każdym zabiegu trzeba ją odpowiednio nawilżyć i odżywić. Szczególnie jest to wskazane przy depilacji twarzy. Jeśli zaś doszło do podrażnienia, należy zastosować balsamy łagodzące i chłodzące dostępne w aptece, np. D-panthenol.

Poprzedni

Trudna walka z Cellulitem

Sauna, kiedyś i dziś

Następny

Dodaj komentarz