Rodzaje i pielęgnacja cery

Tagi

Co zrobić by nasza cera była zawsze piękna i gładka jak płatki kwiatów? Jak o nią dbać i jak dobierać kosmetyki?

Na początek należy jej się dokładnie przyjrzeć i określić rodzaj. W kosmetyce wyróżniamy cztery podstawowe typy cery, zarówno każda z nich może być wrażliwa, trądzikowa, jak i naczynkowa.

I – CERA NORMALNA: to cera o równomiernym nawilżeniu, jest jędrna, delikatna o zabarwieniu różowym. Nie reaguje alergicznie na czynniki zewnętrzne, wodę ani mydło. Typ cery występuje jedynie u dzieci. Pielęgnacja tego rodzaju cery, nie wymaga stosowania specjalnych preparatów, ani kremów.

II – CERA SUCHA: bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Przez cienką warstwę skóry przenikają naczynia krwionośne. Skóra jest mało-elastyczna, szorstka w dotyku i łuszcząca się. Źle reaguje na wodę z mydłem. Istnieje możliwość pojawienia się trądziku w okolicach nosa i brody. Niekorzystnie na cerę wpływa nadmierne opalanie się na słońcu i solarium, które powodują rozszerzenie naczynek krwionośnych i przyśpieszają proces starzenia się skóry. Bardzo wolno się regeneruje, ze względu na zmniejszoną wilgotność.

Pielęgnacja – Cerę suchą należy systematycznie nawilżać, stosując odpowiednie kremy oraz preparaty nawilżające,  natłuszczające oraz odżywiające. Do makijażu najlepiej używać produktów nawilżających i redukujących zaczerwieniania.

II – CERA TŁUSTA: skłonna do powstawania trądziku i zaskórniaków; czopów rogowo-łojowych. Przyczyną jest nadmierne wydzielanie się łojotoku w skórze. Problem ten obejmuje większość młodych ludzi, przechodzących właśnie okres dojrzewania. Charakterystyczną cechą jest „świecąca się” przede wszystkim na czole, nosie, brodzie i plecach skóra.

Pielęgnacja – W pielęgnacji takiej skóry niezbędne jest jej systematyczne oczyszczanie, nawilżanie oraz dostarczanie składników odżywczych i ochronnych. Oczyszczanie należy przeprowadzać codziennie za pomocą toników odświeżających i bakteriobójczych, a raz w tygodniu zastosować peeling lub maseczkę. Do makijażu cery tłustej, należy wybierać kosmetyki ograniczające zmiany trądzikowe oraz matujące.

III – CERA MIESZANA: połączenie dwóch rodzajów cery: tłustej i suchej. Charakterystyczne natłuszczenie okolic czoła, nosa i brody i wysuszenie policzków; tzw. strefa „T”.

Pielęgnacja – Wymaga pielęgnacji jak w przypadku dwóch rodzajów cery. Nawilżenie miejsc suchych i zmatowienie tłustych.

* CERA WRAŻLIWA: powiązana głównie z cerą suchą. Jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne,  wodę z mydłem i niektóre kosmetyki. Często piecze, ściąga się i mrowieje. Może występować tylko w  pewnych fazach życia, np. przy miesiączkowaniu, zmianie klimatu.

Pielęgnacja – podobnie jak  przypadku cery suchej, należy skórę systematycznie nawilżać i odżywiać. Najlepsze będą kosmetyki łagodzące podrażnienia, regenerujące i posiadające właściwości przeciwzapalne.

* CERA TRĄDZIKOWA: ze skłonnościami do powstawania trądziku, zaskórników, bruzd. Występuje głównie w okresie dojrzewania, gdzie najczęściej występuje wzmożone wydzielanie się łoju. Silnie związana z cerą tłustą i mieszaną.

Pielęgnacja – należy wybierać kosmetyki osłabiające wydzielanie łoju, matowiące oraz oczyszczające pory. Należy unikać produktów na bazie alkoholu, które mogą prowadzić do podrażnienia skóry.

* CERA NACZYNKOWA: osoby z tego typu cerą, maja problemy z rozszerzającymi się, prześwitującymi i pękającymi naczyniami krwionośnymi. Cera jest sucha i bardzo wrażliwa na kosmetyki. Najczęściej występująca u alergików.

Pielęgnacja – należy wybierać przede wszystkim produkty chroniące naczynia krwionośne przed promieniowaniem UV oraz nawilżające, gdyż cera naczynkowa jest bardzo krucha. Preparaty powinny zmniejszać powstałe obrzęki, rumień (zaczerwienienia), a także uelastyczniać naczynia krwionośne.

Sprawdź jaki masz typ cery

Poprzedni

Sauna, kiedyś i dziś

Koniec z piłowaniem paznokci w celu ich usunięcia!

Następny

Dodaj komentarz