Strona główna > Słowniczek > Słowniczek

Słowniczek

grudzień 9th, 2008

A - B - C - D - E - F - G- H- I - J - K - L - Ł - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Z - Ż

A

Abs plastic- Acrylonitrile-butadiene-styrene, tworzywo sztuczne, z którego tworzone są tipsy.

Aceton- substancja lotna, pachnąca, łatwopalna. Ciecz stosowana głównie jak rozouszczalnik, często znajdujący się w removerach, zmywaczach do paznokci. Używany do rozpuszczania akrylu.

Aha - Kwasy alfa-hydroksylowe, pozyskiwane ze źródeł naturalnych lub syntetycznych

Airbrush - “powietrzna szczoteczka”. Jest to jedna z technik nanoszenia całościowej grafiki na paznokieć lub tips, za pomocą urządzenia jakim jest aerograf. W sprzedaży dostępne są tipsy z gotowym już nadrukiem. W kosmetyce stosuje się również opalanie metodą airbrush (zabieg polega na rozpylaniu specjalnego preparatu o konsystencji mgiełki po ciele) oraz kilkudniowe tatuowanie ciał

Akryl - bezbarwna, przezroczysta masa plastyczna. Metoda akrylowa jest jedną z najstarszych technik przedłużania paznokci. Stosowany w połączeniu z Liquidem. Pyły akrylu mogą powodować alergię. W sprzedaży dostępny również kolorowy, służący do wykonywania bardzo modnych, trójwymiarowych zdobień.

Aktywator -rozpylany z odległości 25 cm, służy do utwardzania resiny w metodzie Fiberglass.

Alergen -substancja powodująca silne reakcje niepożądane: kochanie, kaszel, wysypka, podrażnienie.

Aloes -roślina z południowej Afryki, mająca mięsiste kolczasto-ząbkowate liście i czerwone lub żółte kwiaty, wykorzystywana głownie w celu złagodzenia i nawilżenia oparzeń i podrażnień skóry.

Antifungus -płyn, który całkowicie zapobiega i eliminuje dostawanie się wirusów i bakterii pod masę.

Antyseptyk -substancja stosowana do niszczenia bakterii, grzybów i wirusów ze  skóry ludzkiej.

Arnika - wyciąg z kwiatów tej rośliny wykorzystywany jest do leczenia ran i kojenia podrażnień skóry.

Aromaterapia - technika wykorzystywania zapachu, zwykle z przygotowanych pachnących olejków eterycznych z ziół, kwiatów i owoców. Wykorzystywana w celu polepszenia samopoczucia.

Autoklaw - urządzenie wykorzystujące parę wodną w celu wyjałowienia metalowych przyrządów.

B

Borowina - czynny rodzaj torfu o właściwościach fizykochemicznych. Odznacza się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej i jest stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych, a także do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków

Bakteria pojedyncza komórka. Niektóre bakterie są zdolne do spowodowania choroby.

Barbicide ® - znak towarowy, stosowany do oznaczania cieczy dezynfekujących, bakteriobójczych.

Base Coat - lakier baza. Ułatwia malowanie paznokci. Chroni płytkę paznokcia przed żółknięciem

Bisabolol - naturalny wyciąg z rumianku. Działa łagodząco i przeciwzapalnie na podrażnienia.

Borowina - czynny rodzaj torfu o właściwościach fizykochemicznych. Odznacza się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej i jest stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych, a także do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków

Brokat - sypki proszek, służący do zdobień. Może być stosowany z akrylem lub żelem. Dostępny w woreczkach, słoiczkach, buteleczkach w różnych ilościach [g].

Bufor - urządzenie wykorzystywane do nabłyszczania lub polerowania paznokci

C

Cążki do skórek - wykonane są ze stali chromoniklowej ( tzw. stali narzędziowej ). Stal, której struktura gwarantuje ostrość i trwałość.

Cleaner -odtłuszczacz, służący do przemywania masy dyspersyjnej

Cyrkonie - to syntetyczne (sztucznie otrzymywane) kamienie, imitujące diament.

C Krzywa - krzywizna na paznokciu. Widoczna gdy spogląda się na paznokcia od wału paznokciowego do wolnego brzegu.

D

D’Arsonwalizacja - zabieg leczniczy polegający na wykorzystaniu prądów o wysokiej częstotliwości w granicach od 300 do 500 kHz Wprowadzona przez J. d’Arsonvala. Dziś wypierane przez diatermię, stosowane jeszcze w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich do masażu

Dermatofity -grzyby atakujące wyłącznie skórę, paznokcie i włosy. Mają rzadką zdolność do rozkładania keratyny. Zakażenie następuje przez kontakt z chorymi zwierzętami (np. świnka morska, mysz, bydło) lub ludźmi (pośrednio przez używanie wspólnych butów, skarpetek itp.)

Dezynfekcja- (odkażanie) -postępowanie mające na celu maksymalne zmniejszenie liczby drobnoustrojów w odkażanym materiale. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, a nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

Dyspersja -Rozpuszczenie się jednej fazy w drugiej. Stopień dyspersji określany jest stosunkiem powierzchni fazy rozproszonej do objętości tej fazy.

Depilacja - polega na usuwaniu z powierzchni skóry nadmiernego owłosienia bez cebulek. W sposób mechaniczny - , golarkami i chemiczny - kremami do depilacji, piankami.

Depilatory – krem lub płyn z wapnia sodu lub siarczanów, służący do usuwania nadmiernego owłosienia.

E

Efekt podkowy - to zgrubienie masy żelowej na krawędzi paznokcia.

Eksfoliacja - to złuszczanie naskórka, inaczej peeling, zabieg stosowany w kosmetyce i dermatologii, polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Zabieg ma najczęściej na celu poprawienie wyglądu i stanu skóry, zapobieganie trądzikowi lub wrastaniu włosów w skórę po depilacji.

Enzymy - którekolwiek z licznych złożonych białek, które są produkowane przez żywe komórki. Enzymy wykorzystuje się w celu podniesienia wydajności działania niektórych substancji, w przemyśle chemicznym, np. środków piorących.

Epilacja - polega na usuwaniu z powierzchni skóry nadmiernego owłosienia wraz z cebulkami. Stosuje się usuwanie laserowe, woskiem na gorąco

F

Fiberglass – włókno szklane, kompozyt materiału z włókien szklanych żywicy. Wykorzystywane w celu utwardzania lub przedłużania paznokci.

Folia hologramowa - folia służąca do zdobień. Można z niej wycinać dowolne kształty i przyklejać do paznokci naturalnych lub tipsów.

Formy-szablony - papierowe szablony, które nakłada się na naturalny paznokieć w celu jego przedłużenia do wybranej długości. Po skończeniu pracy szablony zdejmuje się.

French manicure- francuski manicure, w którym paznokieć malowany jest na różowo, z białą końcówką. Istnieją także inne odmiany, jednakże cechą charakterystyczną są zwykle dwa kontrastujące się kolory.

French tipsy- białe tipsy służące przedłużaniu paznokci w stylu French.

H

Hypoalergiczny produkt - stosowany w przemyśle kosmetycznym, chemicznym jak również spożywczym. Doskonały dla osób o skłonnościach alergicznych, gdyż produkt nie zawiera środków uczulających.

J

Jedwab lub włókno szklane -Samoprzylepny materiał, naklejany na płytkę paznokcia, w celu jej wzmocnienia. Może również służyć do naprawy pękniętego paznokcia.

Jojoba - ciekły wosk uzyskany z orzechów z krzewów jojoba. O własnościach natłuszczających i odżywczych, doskonały dla skóry i włosów.

K

Keratozy - Nadmiernie rogowacenie się naskórka, występujące na podeszwach stóp. Ucisk powoduje uciążliwy ból.

Keratyna -Główny składnik paznokci, rogów, włosów, piór, kopyt. Białko (z grupy skleroprotein) nierozpuszczalne w wodzie tworzące włókna, zawierające aminokwas cysteinę (17%) i metioninę (0,5%). Znane jest około 20 typów keratyny.

Kolinsky -kuna zamieszkująca Amerykę płn. i płd. To z jej włosia powstają najlepsze gatunkowo pędzle do przedłużania paznokci.

Korektor -nasączony zmywaczem sztyft. Służy do zmywania niepotrzebnie powstałych plamek podczas lakierowania.

Kosmetologia -specjalność lekarska zajmująca się metodami leczenia i pielęgnacji powierzchni ciała i umożliwiająca praktyczne korygowanie defektów wrodzonych lub związanych z chorobami i wiekiem.

Kosmetyka -dział higieny ciała, a także sztuka upiększania jego powierzchni i podkreślenia naturalnej urody (głównie kobiecej) za pomocą stosowania odpowiednich substancji i zabiegów.

L

Liner - farbka do zdobień o intensywnym pigmencie; nadająca wyrazisty kolor. Zaopatrzone w cieniutki pędzelek, ułatwiający wykonywanie trudnych wzorków. Dostępne w wielu kolorach.

Line off - doskonały produkt, pozwalający na łatwe usunięcie linii zapowietrzenia masy. Niezastąpiony podczas uzupełnień, gdyż idealnie łączy masę z naturalną płytką paznokcia.

Linia stresu -w tym miejscu nakłada się stosunkową ilość żelu. Jest to bowiem miejsce najbardziej narażone na złamanie. Odpowiednia ilość żelu w tym miejscu powoduje uzyskanie znacznie większej odporności.

Linia uśmiechu - linia tworzona podczas wykonywania “francuskiego manikiuru”.

Linia włosa -wolny brzeg prawidłowo przedłużonego paznokcia tworzy tzw. linię włosa, która nazwę swą czerpie z cienkiej jak włos powierzchni.

Liquid - płyn akrylowy. Przyspieszający schnięcie masy akrylowej, przez co zmniejsza się czas pracy.

M

Manicure – kosmetyczna pielęgnacja rąk i palców u rąk, obejmująca ich czyszczenie, przycinanie, odpowiednie wypiłowanie i często wybłyszczenie.

Manicurzysta /-ka – licencjonowana osoba, która wykonuje usługi pielęgnacji paznokci, często określana jako stylista paznokci.

Menthol- główny element w olejku z mięty pieprzowej, używany do produkcji kosmetyków chłodzących.

Methyl methacrylate (MMA) - monomer akrylowy wynaleziony przez FDA w 1978 roku. Uznany za niebezpieczny środek do stosowania w produktach paznokci ze względu na poważne zagrożenie dla zdrowia .

Mikrodermabrazja - to nowoczesna metoda złuszczania naskórka. Pozwala usunąć powstające wskutek lat, ślady starzenia się skóry. Zmniejsza zmarszczki i przebarwienia, przywraca naturalny koloryt skóry, zwiększa się produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się jaśniejsza i świeża. Zabieg jest bezbolesny i trwa stosunkowo krótko.

Monomer – reaktywne chemiczne jednostki, mogą być połączone ze sobą w celu utworzenia polimeru; ciecz jest składnikiem systemów akrylowych

N

Nail art – technika zdobienia i malowania paznokci. Do jej tworzenia stosowane są mi.in.: farby akrylowe, kolorowe akryle, żele, lakiery, flexbrushe,

Nutrikosmetyki - to suplementy diety o działaniu kosmetycznym, wzmacniające skórę, włosy i paznokcie. Zawarte w nich aktywne substancje przedostają się z przewodu pokarmowego do krwi, która transportuje je do wszystkich komórek skóry. Ich odżywcza moc jest dużo skuteczniejsza niż kosmetyków działających jedynie powierzchniowo.

Non- acid primer – primer bezkwasowy, który zwiększa przyczepność żelu do naturalnej płytki paznokcia. Stosowany w technice żelowej.

P

Parafina- woskowata krystaliczna substancja otrzymywana z destylacji węgla. Wykorzystywana do zabiegów parafinowych dłoni lub stóp. Pozwala nawilżać i odżywiać skórę.

Patyczki z drzewa pomarańczowego - idealne do odsuwania skórek podczas manicure, pomocne przy przedłużaniu paznokci. Z jednej strony zakończone szpicem, z drugiej na płasko.

Pedicure – usługi pielęgnacji paznokci i stóp.

“Pelikan” -nożyczki o kształcie pelikana o ostro zakończonym ostrzu do precyzyjnego wycinania z jedwabiu małych elementów.

pH –poziom jonu wodoru (H+), używany do określenia stopnia kwasowości (pH1-pH6) lub zasadowości (pH8-pH14). Czysta woda ma stopień pH7.

Pigment –substancje nadające kolor farb, pochodzące z naturalnych lub syntetycznych materiałów, przekształcone w drobny proszek.

Pink and white – technika głównie stosowana w metodzie akrylowej, w celu przedłużenia paznokci proszkami białymi i różowymi.

Pilnik szklany - pilnik jednostronny, jest bardzo delikatny, nie powoduje rozdwajania paznokci. Nie zadziera paznokci, a mimo to piłuje bardzo szybko.

Polimer – chemiczne połączenie poszczególnych monomerów organicznych w duże struktury.

Primer- zwiększający przyczepność żelu lub akrylu do naturalnej płytki paznokcia. Rozróżnia się primer kwasowy (stosowany przy paznokciach akrylowych) lub bezkwasowy (stosowany przy paznokciach żelowych)

Profesjonalne produkty do stylizacji paznokci- produkty przeznaczone wyłącznie do użytku przez techników paznokci odpowiednio przeszkolonych w celach zachowania bezpieczeństwa użytkowania.

R

Ridge filler - lakier lub baza wygładzająca. Do paznokci z poprzecznymi lub podłużnymi bruzdami. Wygładza płytkę, tworząc równą powierzchnię, na której łatwiej jest rozprowadzić lakier. Dostępny w kolorze różowym i beżowym.

Resina - żel o rzadkiej konsystencji nakładany na włókno z jedwabiu, który spaja go z tipsem lub naturalną płytką paznokcia.

S

Serum - balsam zawierający witaminy i minerały. Wzmacnia paznokcie i pobudza do rozrostu. Można stosować jak podkład pod lakier. Stosuje się w miejscu macierzy paznokcia.

Solvent -specjalny rozpuszczalnik, używany do rozcieńczania zgęstniałych zmywaczy.

Spray -ułatwia zasychanie lakieru. Dzięki zawartemu w nim gazowi chłodzi pomalowaną płytkę, a tym samym przyspiesza zastyganie emalii.

Sól morska – sól, która jest otrzymywana poprzez odparowanie wody morskiej

Spa – uzdrowisko, oferujące usługi i terapie z zakresu ogólnej pielęgnacji ciała, m.in. masaże, fitness, pielęgnacje paznokci

Sterylizacja – kompletne zniszczenie wszystkich żywych organizmów na przedmiotach lub powierzchni.

Szablony do manikiur - samoprzylepne szabloniki, niezbędne przy wykonywaniu białych końcówek paznokci. Dostępne w wielu kształtach; najczęściej stosowane to klasyczne półksiężyce i trójkąty.

T

Tipsy - to gotowe formy z tworzywa sztucznego, stosowane w technikach przedłużania paznokci. Większa elastyczność chroni przed pękaniem i łamaniem. Dostępne naturalne,airbrush, clear lub french (białe).

Top Coat - utrwala kolorową emalię, przedłuża trwałość manikiuru. Chroni lakier przed blaknięciem, porysowaniem i odpryskiwaniem.

W

Wirus- traktowane jako bardzo proste mikroorganizmy lub złożone
cząsteczki, mogą się rozmnażać tylko w żywych komórkach, co powoduje szereg chorób u ludzi, niższych zwierząt i roślin. Traktowane jako czynniki infekcyjne.

Wellnss - ogólna filozofia związane z indywidualnym stylem życia, które poprzez
połączenie ćwiczeń, diety i dobrego samopoczucia psychicznego może zmniejszyć wykorzystanie opieki zdrowotnej

Wolny brzeg paznokcia - odcinek paznokcia wystający ponad opuszek palca.

Z

Zmywacz - Służy do zmywania emalii z paznokci lub tipsów. Rozróżniamy acetonowe i bezacetonowe (delikatniejsze, zalecane przede wszystkim do tipsów, nie niszczą i nie wysuszają płytki). Dostępne z witaminami i zapachowe.Zobacz również podobne artykuły:
Reklamacje
Przedłużanie paznokci na tipsie - opis poszczególnych kroków

Słowniczek

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.